DZIAŁ SPRZEDAŻY: tel: 508 509 701, e-mail: biuro@prosymetric.pl

Gabloty, a ubezpieczenie kolekcji

gabloty a ubezpieczeniePrzechowywanie eksponatów w zamkniętych gablotach, a ubezpieczenie kolekcji

Posiadając wartościowe kolekcje, warto je ubezpieczyć. Każdy, kto zdecyduje się na ten krok, musi jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nałoży na niego pewne obowiązki, by polisa była ważna. W dokumencie OWU mogą znaleźć się różne zapisy dotyczące na przykład zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, takich jak zamki, czy zamykane gabloty ekspozycyjne. Warto wiedzieć, czego ubezpieczyciel może żądać.


Czy warto ubezpieczać kolekcje?

Jeśli posiada się wartościowe kolekcje dowolnych przedmiotów, często opłaca się je ubezpieczyć. Dotyczy to nie tylko dużych kolekcji trzymanych w miejscach publicznych, takich jak na przykład muzea, ale także prywatnych zbiorów. Niestety nawet mając gabloty ekspozycyjne zamykane na klucz, kolekcja nadal może zostać skradziona lub zniszczona wskutek pożaru lub powodzi. Ubezpieczenie jest więc przydatne, jednak trzeba pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe żąda od właściciela kolekcji właściwego jej zabezpieczenia.


Jakie polisy ubezpieczeniowe zabezpieczą zbiory i kolekcje?

Chcąc ubezpieczyć kolekcję, nie zawsze trzeba szukać polis, które dedykowane są na przykład do ubezpieczania antyków, zbiorów monet, militariów, czy też dowolnych przedmiotów kolekcjonerskich. Jeśli zbiory nie są bardzo rozbudowane, często wystarczy zwykłe ubezpieczenie mieszkania lub domu. Wiele z polis dostępnych na rynku obejmuje swoją ochroną takie zbiory. Trzeba jednak pamiętać, by sprawdzić, czy dana polisa ma taki zakres, zanim jeszcze podpisze się umowę.


Czego może żądać ubezpieczyciel?

Szukając ubezpieczenia swojej kolekcji, należy przejrzeć jak najwięcej ofert różnych towarzystw. Tym, na co trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, są zapisy z ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). To właśnie tutaj ubezpieczyciel zapisuje wszystkie obowiązki klienta, które ten musi spełnić, by odszkodowanie zostało wypłacone, gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego. Klienci muszą pamiętać, że każde towarzystwo stosuje inne zapisy, więc nigdy nie należy się sugerować tym, że jeden ubezpieczyciel ma konkretne wymagania, gdy podpisuje się nową umowę z innym podmiotem, gdyż ten drugi, zazwyczaj zastosuje nieco inne zapisy w umowie.
Standardowa umowa z ubezpieczycielem będzie zawierała zapisy, że przedmioty ubezpieczane muszą być chronione w sposób adekwatny do wartości. Przykładowo w OWU zawsze będą zapisy, które mówią, że wartościowe rzeczy zawsze powinny być zamykane na klucz, a zamki muszą być sprawne. W przypadku elementów wartościowych kolekcji nie zawsze będzie obowiązek trzymać ich w sejfie lub w gablocie ekspozycyjnej, jednak może to być wskazane. Jeśli jednak posiada się bardzo wartościowe przedmioty, często trzeba je zabezpieczać właśnie w taki sposób.


Gabloty ekspozycyjne, zamki, rolety – jak zabezpieczyć eksponaty?

Najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie kolekcji jest sejf. Nie każdy jednak ma ochotę trzymać swoje kolekcje w zamknięciu. Często zaś stanowią one element dekoracyjny wnętrza. Jeśli chce się zapewnić im nieco więcej bezpieczeństwa, można zastosować gabloty otwierane. Firma PROsymetric wykonuje gabloty w dowolnym rozmiarze, a ponadto na życzenie klienta są one wyposażane w zamek chroniący przed dostępem osób postronnych. Takie zabezpieczenie można oczywiście obejść, jednak gabloty ekspozycyjne zamykane na klucz lub witryny stojące, lub wiszące są w wielu przypadkach wystarczającą formą zabezpieczenia.
Jeśli jednak posiada się bardzo wartościowe dzieła sztuki, nie należy zapominać o roletach w oknach i solidnych zamkach. W razie ewentualnej kradzieży ubezpieczyciel na pewno będzie wymagał takich zabezpieczeń.



Produkty odpowiednie dla Ciebie:

Modele witryn:

Witryny szklane wiszące witryny szklane stojące