Jeśli szukasz gablot szklanych zewnętrznych, zapewne zastanawiasz się, jaka jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych parametrów, który pozwoli określić, czy w danej sytuacji konkretny produkt będzie adekwatny. W PROsymetric do produkcji gablot ekspozycyjnych wykorzystujemy profile aluminiowe, szkło hartowane oraz dedykowane łączniki z tworzyw sztucznych. Sprawdź, czym się charakteryzują.
Gabloty szklane z profili aluminiowych do zastosowania na zewnątrz
Podstawą gabloty są profile aluminiowe. Jest to optymalny materiał do tego typu zastosowań ze względu na swoje właściwości antykorozyjne oraz wytrzymałość. Ten drugi parametr jest skorelowany z tym, jaki rodzaj stopu został zastosowany. W naszych produktach wykorzystujemy na tyle solidne stopy aluminium, by nie odkształcały, ale również nie były zbyt ciężkie. Tak również dobieramy ich grubość. Efektem tego jest to, że nasze gabloty są stosunkowo lekkie, ale jednocześnie zachowują wytrzymałość mechaniczną.
Nasi klienci nie muszą więc obawiać się, że profil gabloty może pęknąć lub wygiąć się przy lekkim uderzeniu. Trudno o wygięcie profilu, jeśli nie chce się tego zrobić celowo. To samo dotyczy plastikowych łączników, które wykorzystujemy. Są one wykonane z takich tworzyw, które mają odpowiednią wytrzymałość, by nie odkształcać się samoistnie lub przy działaniu siły zewnętrznej, o ile nie będzie ona bardzo duża.
Gabloty szklane wiszące oraz wolnostojące są więc w dużej mierze odporne na podmuchy wiatru lub przypadkowe uderzenia.
Gabloty zewnętrzne aluminiowe, a właściwości antykorozyjne aluminium
Bardzo częstym problemem instalacji ekspozycyjnych zewnętrznych jest to, że trzeba je stale konserwować. Jeśli gabloty wykonane są ze stali, zazwyczaj już po kilku latach pojawiają się pierwsze ślady korozji. W przypadku zastosowania aluminium nie trzeba się o to obawiać. Co prawda teoretycznie na powierzchni profilu aluminiowego także mogą pojawić się wżery, jednak by tak się stało, środowisko musiałoby być wyjątkowo niesprzyjające.
Wilgotność powietrza i stała ekspozycja na deszcz nie stanowi zagrożenia dla profili aluminiowych. Nawet po kilku latach eksploatacji będą one w dobrym stanie, o ile nie zostaną zniszczone mechanicznie.
Gabloty szklane – czy to optymalny wybór?
Produkując nasze gabloty informacyjne zewnętrzne, zwracamy też uwagę na to, by były nie tylko estetyczne, ale też w pełni funkcjonalne. Dlatego też wykorzystujemy do tego szkło hartowane. Grubość szkła dobieramy tak, by było ono wystarczająco wytrzymałe, ale jednocześnie nie nazbyt grube. Tym samym zachowujemy idealny stosunek wytrzymałości, do wagi całej gabloty.
Szkło hartowane jest najlepszym wyborem w gablotach usytuowanych w miejscach publicznych, gdyż relatywnie trudno je zarysować, a także stłuc. Właściwie nie ma takiej możliwości, by szkło hartowane o grubości, którą stosujemy, pękło samo, lub po przypadkowym obtarciu, czy uderzeniu. Rozbicie szyby gabloty jest możliwe tylko w akcie wandalizmu, lub w wyniku bardzo mocnego uderzenia twardym przedmiotem, o co trudno, jeśli nie działa się celowo. Nawet lekkie, przypadkowe uderzenia nie są zagrożeniem dla szyby.
Szyby ze szkła hartowanego są również przejrzyste, co ułatwia ich eksploatację. Jeśli jest to gablota informacyjna, to nie ma problemu, by zobaczyć tablicę z ogłoszeniami, a bieżąca konserwacja jest bardzo łatwa – czyszczenie powierzchni szklanych nie sprawia żadnego problemu. Ponadto w naszych produktach wykorzystujemy też uszczelki, które sprawiają, że do środka gablot nie dostaje się woda.
Taki stan rzeczy sprawia, że gabloty z aluminium i szkła to idealne rozwiązanie, jeśli oczekuje się wytrzymałości, braku problemów z konserwacją i jednoczesnego zachowania walorów estetycznych.