DZIAŁ SPRZEDAŻY: tel: 508 509 701, e-mail: biuro@prosymetric.pl

Sklep stacjonarny – jaki towar chować do gabloty?

gabloty na drobiazgiProwadzenie działalności w branży handlowej jest obarczone ryzykiem strat z powodu kradzieży. Warto się przed tym zabezpieczyć, gdyż według statystyk, większość przedsiębiorców musi się liczyć z takim ryzykiem, a straty mogą powodować istotny spadek rentowności przedsięwzięcia. Dobrze zaprojektowany wystrój sklepu i gabloty oraz witryny wewnętrzne, a także box’y sklepowe ekspozycyjne pozwolą istotnie zminimalizować straty. Sprawdź, jak podejść do zabezpieczenia towaru.


Jaki towar w sklepie warto zabezpieczać?

Wśród właścicieli punktów handlowych pojawiają się różne opinie dotyczące tego, jakie produkty giną najczęściej. Ze względu na mnogość branż i rodzajów sklepów trudno określić konkretne produkty, jednak można zauważyć pewne schematy. Największym utrapieniem są bowiem złodzieje zawodowi, którzy generują wysoki odsetek wszystkich strat wśród sklepikarzy. Rzadko kradną oni przypadkowe przedmioty. Zazwyczaj są to produkty, które można ukraść relatywnie łatwo, a następnie szybko je sprzedać, bez ryzyka narażania się na konsekwencje prawne w wyniku złapania na sprzedaży kradzionego towaru. To pozwala wysnuć pewne wnioski, że chowanie do zamkniętych gablot, witryn i box’ów tylko drogich przedmiotów nie jest jedyną istotną formą prewencji. Tańsze przedmioty także mogą być w kręgu zainteresowań złodzieja.


Co kradną złodzieje zawodowi?

Złodziej przychodzący do sklepu zazwyczaj szuka przedmiotów, które może szybko upłynnić, a najlepiej zrobić to w internecie, gdyż w ten sposób ma dostęp do dużego rynku. To oznacza, że na celowniku będą wszystkie przedmioty, które gwarantują możliwość szybkiej sprzedaży, a na serwisach ogłoszeniowych nie będą się niczym wyróżniać, gdyż są to przedmioty codziennego użytku. Bez podziału na konkretne branże, mogą to być:

  • drobne elementy odzieży (np. bielizna),
  • artykuły do golenia,
  • popularne produkty spożywcze (np. kawa),
  • tania elektronika użytkowa.

Jak widać, spektrum produktów jest bardzo szerokie. Według ostrzeżeń policji bardzo wielu tzw. zawodowych złodziejów kradnie w sklepach spożywczych artykuły do golenia i kawę. Oczywiście trudno, by takie sklepy chowały podobny asortyment do gablot na zamek, jednak pokazuje to schemat działania. Kluczowa jest tu możliwość łatwej sprzedaży towaru bez wzbudzania podejrzeń, a nie wysoka wartość. To informacja dla właścicieli sklepów z innych branż – często trzeba chować nie tylko drogi towar, ale też ten tani i popularny.


okulary w gablocieGabloty zamykane na klucz do sklepu – jak je wykorzystać?

Intuicyjne jest to, że drogi towar nigdy nie powinien być na wierzchu, jeśli nie jest pod opieką pracownika sklepu. W praktyce oznacza to, że przedmioty o nie dużej wielkości, warte więcej, niż około 100 zł powinny być już w zamkniętych gablotach. Wynika to z faktu, że łatwo je ukraść, a potem sprzedać, co czyni je popularnymi wśród potencjalnego złodzieja. Supermarkety w działach z elektroniką korzystają z zamkniętych gablot i witryn otwieranych na życzenie klienta przez pracownika przy towarach wartych nawet mniej, o ile faktycznie są niewielkich rozmiarów. Często też w takich działach oddelegowany jest dodatkowy pracownik ochrony. Właściciele mniejszych sklepów powinni wyciągnąć z tego wnioski dotyczące tego, jak tani towar może być przedmiotem zainteresowania złodzieja.
W przypadku niewielkich sklepów, butików i wysp handlowych, organizacja sklepu powinna być tak przemyślana, by każdy klient był widziany przez pracowników sklepu. Jeśli tak nie jest towar, który można łatwo schować do torby, pod kurtkę, lub do kieszeni, powinien znajdować się w zamkniętej ekspozycji w gablocie, witrynie, lub box’ie. Warto zaznaczyć, że do tej pory kradzież przedmiotów o wartości do 500 zł była jedynie wykroczeniem. Limit ten ma zostać podniesiony aż do 800 zł. To oznacza, że w razie wpadki złodziej zapłaci jedynie mandat, a nie będzie odpowiadał za kradzież, jako przestępstwo. Niestety sprawia to, że drobni kieszonkowcy mogą czuć się bezkarni, a właściciele sklepów jedyne co mogą zrobić, to dobrze zabezpieczać swój towar.
W PROsymetric jesteśmy w stanie wykonać gabloty wewnętrzne do sklepów na zamówienie. Dostosujemy je do specyficznych potrzeb klienta, pod kątem asortymentu, którym dysponuje. W ofercie mamy gabloty wolnostojące, wiszące, a także box’y w dowolnych rozmiarach, a także indywidualnej kolorystyce. Wszystkie gabloty mogą być wyposażone w zamek.Produkty odpowiednie dla Ciebie:

Modele witryn:

Witryny szklane wiszące witryny szklane stojące